Haber

Ankara Devlet Opera ve Balesi İlkokul Öğrencilerini Ağırladı

Ankara Devlet Opera ve Balesi, ilkokul çağındaki çocukların opera ve bale sanatını görmeleri, bir eserin sahnelenmeden önceki aşamalarını ve eserin yapısını öğrenmeleri amacıyla hayata geçirilen “Opera Turu” adlı proje kapsamında minik öğrencileri ağırladı. sanatçıların.

Opera Sahnesi bale stüdyosunda başlayan etkinlikte yönetmen Zeynep Utku, Aydınlıkevler İlkokulu’nda eğitim gören 25 öğrenci ve öğretmenlerine atölyelerdeki çalışmaları anlattı.

Minikler, koreograf Deniz Alp’in öğrettiği bale çalışmalarını izledi, ardından dansçılarla kısa bir bale çalışması yaptı.

Aygün Gün Opera Prova Salonu’nda Aşk İksiri gösterisini izleyen minik öğrenciler, piyanoda Hande Uçar Yanç ile sanatçılar Mehmet Kavil ve Esra Çetiner’i dinledi.

Kadın kostümü atölyesi ile şapka ve çiçek atölyesini gezen öğrenciler, kasklarını takarak boya-dekor atölyesinin dekor tasarımcısı Özgür Usta’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve sorularını sordu.

Atölyede sürpriz bir şekilde ressam kostümü giyen opera sanatçısının müziğini dinleyen minikler, orkestra prova salonunda ise üflemeli çalgılardan birkaçını dinleyip tanıma fırsatı buldu.

Koro çalışma salonunda çocuk şarkıları söyleyen minik öğrencilerden bazıları piyano çalarak hünerlerini sergiledi.

Peruk ve makyaj atölyesinin ardından minik öğrenciler son olarak Opera Sahnesi’nin seyirci koltuğuna oturarak 14 Şubat Sevgililer Konseri çalışmalarını izlediler.

Etkinliğin sonunda çocuklar fuaye alanına giderek çocuklar için tasarlanan takdir köşesindeki ahşap küplerin üzerine ahşap malzemeler kullanarak açıklamalar yazıp tahtaya yerleştirdiler.

“İyi bir sanat izleyicisi olmalarını sağlamak istiyoruz”

Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Volkan Kıran, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, büyük bir heyecanla üzerinde çalıştıkları projenin ilkini bugün gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kıran, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine “operanın mutfağını” göstermeyi hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Amacımız yaptığımız işin perde arkasında yaşananları anlatmak. Bu bağlamda bale stüdyosundan opera çalışma alanına, terzihaneden marangozhaneye kadar Zeynep Utku’nun organize ettiği bir program tasarladık. Çocukların gözlerindeki ışığı görüyorum, başarıya ulaştığımızı anlıyorum.Umarım uzun soluklu bir çalışma ve bir bütün olur”Bunu dönem boyunca birçok öğrenciyle yapma imkanımız var. Öğrencilerimizi opera mutfağına götürdüğümüzde onların sanat sevgisini ateşleyeceğiz. Sanatçı olmaları bir kural değil, yeterli sanat izleyicisi, opera ve bale izleyicisi olmalarını sağlamak istiyoruz. Buna çok ihtiyacımız var.”

Öğrencilerin öğretmeni Ayşe Ayaz, hem öğrencilerinin hem de kendisinin ilk kez Opera Sahnesi’ne geldiğini belirterek, öğrencilerin dansçıları ve opera sanatçılarını çok sevdiklerini, gösterileri ilgiyle izlediklerini söyledi.

Proje için Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne teşekkür eden Ayaz, öğrencilerinin gözlerindeki mutluluğu görmenin ayrı bir mutluluk olduğunu kaydetti.

Öğrencilerden Kerem Akbaş, operaya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ve çok keyif aldığını söyledi.

Akbaş, “Müzik ve resim kurslarına gitmiyorum ama biraz ilgim var. Çok keyif aldım. İlerde sanatçı olmayı düşünmüyorum ama ilgimi çekti.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu