Teknoloji

Apple’ın Yeni Image Playground Uygulaması, Yapay Zekâ İle Oluşturulan Görselleri İşaretleyecek

Apple’ın Apple Intelligence adını verdiği yapay zekâ uygulamalarından biri de Image Playground uygulaması. Bu uygulama ile birlikte Apple kullanıcıları, daha önce örneklerini gördüğümüz şekilde komut vererek görsel oluşturabilecekler. Ayrıca bu özellik sayesinde var olan fotoğraflardan da görsel oluşturmak ya da fotoğraflar üzerinde manipülasyon yapmak mümkün olacak. 

Uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan Apple’ın Yazılım Mühendisliği Başkan Yardımcısı Craig Federight, iOS’un yapay zekâ ile oluşturulan görselleri metadatada işaretleyeceğini belirtti. Böylece görselin Apple’ın yapay zekâsının eseri olduğu herkes tarafından bilinecek. 

Betada da yer alıyor

iOS 18 Beta 1′de de bu özelliğe ilişkin kodlar yer alıyor. The VisualGeneration çatısı altında yer alan “forensics” özelliği yapay zekâ görsellerini tanımak ve etiketlemekte kullanılıyor. Yapay zekânın hatalı ya da manipülatif görseller oluşturmasına engel olmak isteyen Apple ayrıca Image Playground’un gerçekçi görseller üretmesine de izin vermiyor. Bu uygulama ile daha çizgi film tadında görseller oluşturulabiliyor. 

iOS 18 ile gelecek olan bütün yapay zekâ özellikleri Beta 1 versiyonda yer almıyor. Apple, kalan özelliklerin bu yıl içinde çıkacak olan diğer beta versiyonlarında dağıtılmaya başlanacağını belirtiyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre iOS 18 betasına katılmak isteyen çok sayıda kullanıcı var ve bekleme listesine katılmak gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu