Haber

Aralarında ABD ve İngiltere’nin de bulunduğu 22 ülke, Husilere yönelik saldırılara ilişkin ortak bildiri imzaladı

Amerika Birleşik DevletleriVe İngiltere’ Arnavutluk, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Gine-Bissau, Macaristan, İtalya, Kenya, ABD’nin Avustralya, Bahreyn, Kanada’nın desteğiyle 22 Ocak’ta Yemen’de Husilere yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin ortak açıklama yaptı , Hollanda ve Yeni Zelanda. , Letonya, Litvanya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Güney Kore ve Romanya da imzaladı.

Açıklamada, Amerika Birleşik DevletleriVe İngiltereAdı geçen 5 ülkenin takviye edilmesi ve meşru müdafaa unsurlarıyla Yemen’de 8 nokta Husilerin kontrolünde. Birleşmiş MilletlerŞartlara uygun olarak kendisini vurduğu belirtildi.

Husilere yönelik saldırıların amacı Kızıldeniz’de denizciler ve deniz ticaretiSaldırı kapasitelerini kesintiye uğratmak amacıyla azaltılacağına da değinilen açıklamada, Husilerin kasım ortasından bu yana Kızıldeniz’de 30’dan fazla ticari gemiye saldırı düzenlediği bildirildi.

Saldırıların durdurulması çağrısı yapılan açıklamada, Husilere silah sağlayanların da öldürüldüğü belirtildi. uluslararası hukuku ihlal ettiğinialtı çizili.

22 Ocak’ta gerçekleştirilen ve Arnavutluk, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Gine-Bissau, Macaristan, İtalya, Kenya, Letonya, Litvanya olmak üzere 5 ülkenin desteklediği baskınlara ilişkin ABD ve İngiltere tarafından yapılan ortak açıklamada, Karadağ, Kuzey Makedonya, Güney Kore ve Romanya da anlaşmayı imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu