Haber

Avrupa Batı Trakya Türkiye Federasyonu, Miçotakis’in Batı Trakya ziyaretine tepki gösterdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in 13-14 Ocak tarihlerinde Batı Trakya’ya yapacağı ziyarete tepkiler sürüyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’ndan (ABTTF) yapılan açıklamada, Miçotakis’in iki günlük Batı Trakya ziyaretine tepki gösterildi.

Açıklamada, Miçotakis’in ziyareti sırasında Türk toplumunun varlığının inkar edildiği ve azınlığın yaşadığı hak ihlallerinin göz ardı edildiği belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Batı Trakya Türk azınlığının 29 Ocak 1988’de hak aramak için sokaklara dökülmesinin ardından Batı Trakya’da kanun önünde eşitlik politikasının uygulandığını hatırlattı.

Habipoğlu, “Gerçek eşitlik, bölgede yaşayan iki halktan biri olarak devletin eğitim ve din özerkliğimizi iade etmesiyle sağlanacaktır. Bu, toplumumuzun sabrının bir sonucu olarak sağlanmıştır.” ifadesini kullandı.

Miçotakis’in Batı Trakya ziyaretinde Türk toplumunu görmezden geldiğini kaydeden Habipoğlu, Başbakan’ın Gümülcine ve Dedeağaç’ta yaptığı konuşmalarda Batı Trakya’nın kalkınması ve bölgede yaşayan halkın istihdamı için somut bir açıklama yapmadığını söyledi.

Başbakan Miçotakis’in Batı Trakya ziyareti, Batı Trakya’daki Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi’nin yanı sıra muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.

DEB Partisi’nden yapılan açıklamada Miçotakis’in Gümülcine’de halka hitaben yaptığı konuşmada Batı Trakya Türk azınlığının mevcut sorunlarına ilişkin somut hiçbir söz kullanmadığı belirtildi.

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın Yunan ve Avrupa bayrağı altında uyum içinde yaşamakta bir sakıncası olmadığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Azınlığın göstermiş olduğu bu büyük sabrın karşılığını alamama, tüm bu sorunları görmezden gelme ve üzerine gitmeme sorunu var. Biz de Başbakan gibi Avrupalıları bölgemize, bize yapılan zulmü yakından görmeye davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu