Haber

Bakan Akar, Özbekistan Savunma Bakanı ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Teröristlere karşı mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. Dostlarımızın, müttefiklerimizin ve muhatap ülkelerin bu konudaki duruşumuzu çok iyi anlaması lazım” dedi.

Akar, resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Özbekistan Savunma Bakanı Korgeneral Bahadır Kurbanov’u, Ulusal Savunma Bakanlığı’nda askeri merasimle karşıladı. Merasim mangasını selamlayan Kurbanov daha sonra onur defterini imzaladı. Evvel baş başa görüşen Ulusal Savunma Bakanı Akar ve Özbekistan Savunma Bakanı Korgeneral Kurbanov akabinde heyetlerarası görüşmelere başkanlık etti. Görüşme sonunda Türkiye ve Özbekistan ortasındaki askeri iş birliği mutabakatlarına imza atan Akar ve Kurbanov ortak basın açıklaması da gerçekleştirdi.

“Çok değerli kardeşim” diye hitap ettiği Kurbanov’u Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti söz ederek kelamlarına başlayan Akar, “Türkiye ve Özbekistan arasında kardeşlik hukukuna dayalı yüksek düzeyli stratejik ortaklığımız var. Bu ortaklık istikametinde ilişkilerimiz yoğun ve başarılı bir şekilde devam ediyor. Özellikle son dönemde Cumhurbaşkanlarımızın ziyaretleri, görüşmeleri çerçevesinde ilişkilerimiz çok önemli ivme kazandı. Bunun devam etmesi için de Bakanlıklar olarak elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye ve Özbekistan ortasındaki ortak tarihi, kültürel bedellere vurgu yapan Akar, “Değerli kardeşim ile birlikte ikili ve bölgesel konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk, değerlendirmeler yaptık, müteakip safhada neler yapabileceğimizi görüştük” dedi. Olumlu ve yapan bağlantıların sonucu olarak bugün Kurbanov ile iki ülke ortasında askeri iş birliği muahedesi imzaladıklarını da aktaran Akar, şunları söyledi:

“Biz yaptığımız tüm çalışmalarda karşılıklı olarak, iki ülkenin, iki silahlı kuvvetlerin sahip olduğu bilgi ve deneyimin birleşmesi için uğraş gösteriyoruz. Özbekistan Silahlı Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi birleştirmek suretiyle çok daha ilerilere gitme çabasındayız. Teknik ve danışmanlık mevzularda karşılıklı olarak her türlü alışverişi yapmak için ortamı hazırlamış bulunuyoruz. Askeri eğitim iş birliği mevzularının yanı sıra savunma sanayii konusunda da kıymetli gelişmeler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki periyotta bu münasebetlerin daha da derinleşeceğine ve hasebiyle iki ordunun, iki ülkenin savunma ve güvenliğinin çok daha güçlü hale geleceğine tüm kalbimizle inanıyoruz.”

“Bizim tek maksadımız teröristler”

Son dönemde gerçekleşen terör saldırılarına dikkati çeken Akar, “Alçakça yapılan ataklarda küçük çocuklar dahil temiz beşerler hayatlarını kaybettiler. Teröristler okulları, öğrencileri alçakça maksat aldı. Alanda Mehmetçiğin karşısında duramayan alçaklar sivilleri maksat aldılar” dedi.

Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Akar, “Biz hiçbir vakit şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık. Şehitlerimizin kanlarının hesabını sorduk, sormaya devam ediyoruz. Bizim tek amacımız teröristler. Teröristlere karşı çabamızı aralıksız sürdüreceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar çabamız devam edecek. Dostlarımızın, müttefiklerimizin ve muhatap ülkelerin bu bahisteki duruşumuzu çok düzgün anlaması lazım. Bizim tek maksadımız teröristler” ifadelerini kullandı.

“Yaşasın Özbekistan, yaşasın Türkiye” diyen Bakan Akar, sözlerinin sonunda Düzce’deki depremden dolayı geçmiş olsun dileklerini de iletti.

Özbekistan Savunma Bakanı: “Savunma alanındaki iş birliklerimizi geliştirmekteyiz”

Özbekistan Savunma Bakanı Korgeneral Bahadır Kurbanov da “kıymetli kardeşim” diye hitap ettiği Bakan Akar’a Türkiye’ye ilk resmi ziyaretinde gösterdiği sıcak ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. Yaşanan terör saldırıları nedeniyle başsağlığı dileyen, en derin taziyelerini ifade eden Kurbanov, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini iletti. Terör saldırılarını kınayan Kurbanov, “İnanıyorum ki Türk Silahlı Kuvvetleri bu alçak ataklardan sorumlu olanları cezalandıracaktır” dedi. Bakan Akar ile son derece faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini, önemli anlaşmalara imza attıklarını dile getiren Kurbanov, “Cumhurbaşkanlarımız ortasındaki görüşmelerle, askeri alandaki münasebetlerimizin daha da gelişmesinin temelleri atıldı. Bizler de Sayın Cumhurbaşkanlarımızın kararlarıyla halihazırda yüksek seviyeli iştirak düzeyine uygun halde savunma alanındaki iş birliklerimizi de geliştirmekteyiz” diye konuştu.

Akar ile görüşmelerinde askeri eğitim, teknik alanlardaki konuları değerlendirdiklerini kaydeden Kurbanov, “Türkiye, savunma sanayii konusunda dünyadaki önder ülkeler ortasında yer alıyor. Münasebetiyle bu alanda iş birliği konusunda kıymetli adımlar atacağımıza inanıyorum” sözlerine yer verdi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu