Haber

BM: Gazze’nin bütünlüğüne saygı gösterilmeli

YENİ Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’nin hiçbir yerinde güvenliğin bulunmadığına dikkat çekerek, “Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulmalı.” dedi. Bir açıklama yaptı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BM’nin Gazze’de ateşkes çağrısının ne anlama geldiği sorulduğunda Dujarric, bu konuda farklı terminolojilerin kullanıldığını ancak BM’nin çağrısında insani amaçlarla çatışmaya ara verilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Ateşkes çağrısının Gazze’nin kuzeyi için mi yoksa güneyi için mi geçerli olduğu sorulduğunda Dujarric, “Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulmalı. Gazze’de güvenli bir yer yok.” dedi.

“Çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiğinden şüphemiz yok”

Gazze’de öldürülen çocukların sayısını kesin olarak tespit edemediklerini belirten Dujarric, “Gazze’de çok sayıda genç ve çocuk nüfusun bulunduğunu dikkate aldığımızda çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiğinden şüphemiz yok.” söz konusu.

Dujarric, BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait bir yardım kamyonunun basıldığını duyurdu.

Yardım TIR’larının Gazze’deki Şifa ve Kudüs Hastanelerine tıbbi malzeme taşırken saldırıya uğradığını belirten Dujarric, saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini teyit edemediğini söyledi.

Dujarric, hayatını kaybeden BM personeli sayısının 99’a ulaştığını, çok sayıda BM çalışanının aileleriyle birlikte evlerinde öldürüldüğünü, sorumluların çatışma sona erdikten sonra BM süreçlerine göre belirleneceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu