Ekonomi

Çin yeni nesil deniz gözlem uydusunu fırlattı

Çin ajansı Xinhua’nın haberine göre uydu, Uzun Yürüyüş 2C roketiyle Gobi Çölü’ndeki Ciuchuen Uydu Merkezi’nden fırlatıldı.

Uydunun planlanan yörünge konumuna yerleşmesi, Uzun Yürüyüş roketleri tarafından gerçekleştirilen 497. başarılı nakliye görevi oldu.

Haberlerde uydunun adı ve yörünge konumu hakkında herhangi bir bilgi verilmezken, Güneş Senkron Yörüngede konumlandırılan uydunun “Hayyang 3A” olduğu uluslararası bilgi tabanları ve uydu takip sitelerinden elde edilen bilgilerden anlaşılıyor.

Adı Çince’de “okyanus” anlamına gelen Hayyang uyduları, okyanusların, denizlerin, göllerin ve nehirlerin farklı özelliklerinin uzaydan büyük ölçekli, sürekli ve dinamik olarak izlenmesine olanak sağlıyor.

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilen Hayyang uyduları, renk, sıcaklık ve element durumlarını analiz ederek açık denizleri ve adalar ve limanların çevresindeki su ortamını gözlemleyebiliyor.

Dünyanın renk hassasiyeti yüksek ilk uydusu olan Hayyang 3A’nın, Çin’in deniz yollarındaki balık kaynaklarının kullanımı ve deniz kirliliğinin izlenmesine yönelik uzaktan algılama hizmeti sağlayacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu