Yaşam

Çorlu Tiyatro Festivali Başladı

Çorlu Belediyesi tarafından kentin farklı adreslerinde düzenlenen Çorlu Tiyatro Festivali başladı. İlk iki gün yoğun katılımla gerçekleştirilen ücretsiz tiyatro festivali, 4 Haziran 2023 tarihinde sona erecek.

Çorlu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve bu yıl ilki düzenlenen Çorlu Tiyatro Şenliği, Serkan Akarslan (Sipsi) ve ekibinin sahneye koyduğu “Dile Benden Ne Dilersen” oyunuyla başladı. 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü Hıdırağa Mahallesi’nde düzenlenen Çorlu Tiyatro Şenliği’nin açılışında çocuklar ve aileleri eğlenirken, oyunun sonunda Serkan Akarslan ve ekibine Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hakan Öztürk tarafından çiçek takdim edildi. .

Festivalin ilk gününde Unilever-İş İlköğretim Okulu’nda bir oyun daha gerçekleştirildi. Tek Kent Tiyatro Oyuncularının sahneye koyduğu “Dişlerin Dünyası” adlı oyunu okul bahçesini dolduran çocuklar ve aileleri ilgiyle izledi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, maçın ardından Unilever-İş İlkokulunu ziyaret ederek oyunculara çiçek takdim etti. Önder Sarıkurt daha sonra bir merkeze gelerek okul bahçesini dolduran çocuklar ve aileleriyle sohbet etti.

Günün son tiyatro oyunu A1 59 Sanat oyuncuları tarafından Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde sahnelendi. Bugün Git Yarın Gel adlı iki perdelik oyun seyircilerin beğenisini kazandı. Tiyatroseverlerin ayakta alkışladığı oyunun sonunda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Doğan tarafından tiyatro ekibine günün anısına çiçek verildi.

Çorlu Tiyatro Festivali’nin ikinci gününde Hilmi Dinçer’in yazıp yönettiği müzikal çocuk oyunu “Maşa’nın Doğum Günü Partisi” Çardaklı Çeşme Sahnesi’nde TKM Fikir & Art grubu tarafından seslendirildi. Sahneyi dolduran çocuklar ve aileler oyunu büyük bir zevkle izlerken, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çardaklı Çeşme Sahnesi’nde vatandaşlarla bir araya gelerek tiyatro şenliği hakkında fikir alışverişinde bulundu. Oyunun sonunda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Doğan, tiyatro ekibine çiçek takdim etti.

Günün ikinci etabı Atatürk İlkokulu’nda oynandı. Klasik Türk Tiyatrosu’nun ana türlerinden biri olan “Hacivat ile Karagöz Yalan” gölge oyunu seyircilere eğlenceli anlar yaşatırken, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Başkan Yardımcısı Hakan Öztürk’ün izlediği oyun bol alkış aldı.

Bir başka oyun da Kapaklı Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından Çorlu Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde sahnelendi. İki perdelik komedi filmi ‘Karmakarışık’ı izlemek için salonu dolduran tiyatroseverler, oyunun sonunda tiyatro ekibini alkışladı.

Hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik olarak sahnelenecek olan ve 5 gün sürecek olan Çorlu Tiyatro Şenliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, bu yıl ilki düzenlenen Çorlu Tiyatro Şenliği’nin çok değerli olduğunu belirtti. kültür sanat Çorlu’da. Sanat ve Kültür; Toplumu ortada tutan, değerlerimizi ve kimliğimizi şekillendiren unsurlardan biridir. Sanat, anlamamıza ve anlatmamıza rehberlik eder. Bize farklı bakış açıları sunar ve dünyayı daha derinden anlamamızı sağlar. Tiyatro bu sanat dallarının en güçlülerinden biridir.

Sanatı yaşatmak için öncelikle yerel ve yerel sanatçılara odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle Çorlu Tiyatro Şenliğimiz yerel tiyatrolarımıza büyük destek sağlamaktadır. Yerel tiyatrolarımız, şehrimizin kültürel kimliğinin ve mirasının yaşatılmasında değerli bir rol oynamaktadır. Yaratıcılıkları, emekleri ve tutkularıyla sahnede kendi adlarına söz söyleyen sanatçılarımız, bizlere tiyatro sanatının gücünü gösteriyor. Bu nedenle Çorlu Belediyesi olarak yerel tiyatrolarımızın gelişimine ve desteklenmesine büyük önem veriyoruz.

Bu yılki bayram programı ile birlikte çocuklarımıza ve büyüklerimize ücretsiz oyunlar sunacağız. Çünkü sanatın herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle festivalimizde her yaştan insanın tiyatro keyfini yaşaması için sizleri ücretsiz oyunlar ve yaratıcı drama atölyeleri ile buluşturacağız.

Şehrimizde 6 farklı noktada gerçekleşecek festivalimiz 13 oyunu ücretsiz olarak seyirciyle buluşturacak. Bu sayede hem tiyatroya erişim daha kolay olacak hem de daha geniş kitlelere ulaşmış olacağız. Kentin farklı yerlerinde sahnelenecek oyunlar, tiyatronun büyüsünü her köşede hissettirecek ve kentimizin farklı noktalarında kültürel bir buluşma noktası oluşturacak.

Siz değerli hemşehrilerimizi bu şenliğin zengin programına davet ediyorum. Kültür ve sanatın hazzı eşliğinde tiyatronun büyüsünü hep birlikte yaşıyoruz. Bu vesileyle; Bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen tüm çalışanlarımıza, değerli sanatçılarımıza ve özellikle Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı tiyatro birimimize şehrimizin kültürel zenginliğine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Hepinize keyifli bir şenlik diler, sanat dolu bir gün dilerim.” söz konusu.

31 Mayıs – 4 Haziran tarihleri ​​arasında 5 gün sürecek olan Çorlu Tiyatro Şenliği’nde ücretsiz tiyatro oyunlarının yanı sıra tiyatroya ilgi duyan çocukların ücretsiz katılabileceği yaratıcı drama atölyeleri de yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu