Haber

Edirne’den bir kesit

Süloğlu Kaymakamı Özgür Kaya, “Halk Günü Buluşmaları” kapsamında vatandaşlarla toplantıya geldi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşme talebinde bulunan vatandaşlarla bir araya gelen Kaya, istek, şikayet ve teklifleri dinledi.

Kaya, vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını ve imkanlar dâhilinde en kısa sürede sorunlara çözüm bulacaklarını belirtti.

Edirne Büyük Erkekler Ligi A Grubu

Edirne Büyük Erkekler Ligi A Grubu’nda mücadele eden Keşan Belediyespor, Edirne Gençlikspor ile karşılaşacak.

Belediyeden yapılan açıklamada ligin son maçı pazar günü Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’nda oynandı. SporSalonda saat 17.00’de başlayacağı belirtildi.

Maçı izlemeye tüm sporseverler davetlidir.

Türkan Feyzullah’ın ölüm yıldönümü

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 1984’te Bulgaristan’da yaşanan zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında şehit olan Türkan Feyzullah’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Pekcanlı yaptığı açıklamada, Türkan bebeğinin Bulgaristan Türklerinin direnişinin simgesi olduğunu belirtti.

Pekcanlı, Bulgaristan Türklerinin zor günlerden geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

“38 yıl önce Bulgaristan Türklerinin çektiği acıların yıl dönümünde, Bulgarlaşma asimilasyon sürecinde Türklüğe karşı direnme davasında hayatını kaybedenleri ve direnişin simgesi Türkan bebeğimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” Bulgar Türkleri.

Bulgaristan Türklerinin yaşadığı acıların yıl dönümünde, 24 Aralık 1984’te Türkleri ve Türkleri yasaklamaya çalışan Bulgaristan Komünist Partisi’nin asimilasyonuyla sonuçlanan olayları unutmadık, unutmayacağız, unutmayacağız. Müslümanların kendi dinlerinden, dillerinden, örf ve göreneklerinden yarım milyona yakın insanın göçü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu