Haber

Estonya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan “Dünyadaki Seçim Süreçlerinde Bilgi Güvenliği” Paneli

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu, “Dünyada Seçim Süreçlerinde Bilgi Güvenliği” konulu panelin ikincisini Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’un video mesajıyla başlayan panele Türkiye’nin Tallinn Büyükelçisi Başak Türkoğlu, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazetecilerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. .

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Baban, Postimees Dış Haberler Editörü Külli Kapper ve Tartu Üniversitesi Araştırma Görevlisi İzzet Yalın Yüksel konuştu.

prof. Bilgi güvenliğinin çağın en değerli konularından biri olduğuna işaret eden Sadık, Hollanda, İspanya ve Pakistan gibi birçok ülkede yapılacak seçimlerde bilgi güvenliğinin kritik bir yere sahip olduğunu söyledi.

Estonya-Türkiye Dostluk Grubu üyesi Sorin, Estonyalıların geçmişten edindikleri deneyimlerle ortasını okuma, haber kaynaklarını araştırma ve dezenformasyonu tespit etme gibi beceriler kazandığını belirtti. Sorin, Estonya’nın küçük bir ülke olması ve dilinin öğrenilmesinin zor olmasının dış kaynaklardan gelebilecek dezenformasyon çabalarına karşı doğal bir engel oluşturduğuna değindi.

Postimees Dış Haberler Editörü Kapper, açık ve şeffaf seçim sisteminin ve uluslararası gözlemcilerin seçim sürecini herhangi bir engele takılmadan takip edebilmesinin seçim güvenliğinin garantisi olduğunu söyledi.

Tartu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Yüksel, dezenformasyonun amacının sadece yanlış bilgileri yok etmek değil, aynı zamanda bilginin kendisine müdahale etmek olduğunu vurguladı.

Aldatma, bilgilerin karartılması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi gibi dezenformasyon faaliyetlerinin de terör örgütleri tarafından sisteme müdahale amacıyla kullanıldığını ve bunun için sosyal medyanın değerli bir mecra olduğunu belirten Yüksel, medya okuryazarlığının yaygınlaştırılmasının dezenformasyon faaliyetlerinin önüne geçilebileceğini kaydetti.

Fenerbahçe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baban dezenformasyon, manipülasyon, dezenformasyon ve meinformasyon kavramları arasındaki farkları da açıkladı.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte dezenformasyon faaliyetlerinin hiç olmadığı kadar ağırlaştığını belirten Baban, bu tür çabaların aslında kitleleri etkileyerek yeni bir manevi savaş için kullanıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu