Ekonomi

Fitch/Arispe: Türkiye ekonomisindeki büyük dönüşüm, büyük zorluklar getirebilir

Bloomberg HT’ye konuşan Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe, Ciner Media Group ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yanıtladı.

Arispe, Türkiye’de ekonomi politikasında bir değişiklik olacağını ancak bu dönüşümün tarafının nereye döneceğini bilmediklerini söyledi.

“Yeni ekonomik model, daha fazla büyümeye ve istihdama öncelik veren bir program olabilir.” Arispe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten gelen sinyallere bakarak, uygulanacak politikanın daha akılcı ve iddialı ilerleyebileceğini söyledi.

Arispe yaptığı konuşmada Türkiye’de yüzde 40’a yakın bir enflasyon ve büyük bir cari açık olduğunu vurgulayarak, bu büyük dönüşümün “büyük zorlukları” da beraberinde getirebileceğini söyledi. Arispe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Potansiyel risklere ve maliyetlere daha dikkatli dikkat edilmesi gerekiyor. Daha zayıf bir lira potansiyel olarak maliyetleri artırabilir. Faiz oranlarındaki artış borçlanmayı getirebilir. Türkiye’de gelişmekte olan ülke standartlarına göre çok yüksek bir enflasyon var. Faiz artırımını konuşmaya yeni başladık. Bu anlamda son derece gevşek para politikası devam ediyor.”

haber-bozdogan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu