Ekonomi

Floransa’da kısa süreli konut kiralama yasağı

İtalya’ya gelen milyonlarca turistin en önemli uğrak noktası olan Rönesans’ın beşiği Floransa’da konutlar için farklı bir karar alındı.

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından özel alan olarak belirlenen Floransa’nın tarihi kent merkezindeki konutların kısa dönemli kiralanmasının durdurulacağını söyledi. bundan sonra.

Başkan Nardella, alınan tedbirin geriye dönük olmadığını ve 1 Haziran’dan itibaren geçerli olduğunu belirterek, bu karar doğrultusunda artık sadece bu tip yeni konaklama imkanı sunmak isteyenlere izin verilmeyeceğini söyledi.

Nardella, bu önlemle amaçlarının “Airbnb” ve diğer kısa süreli konaklama ve tatil sitelerinin Floransa’nın tarihi kent merkezini bu şekilde boşaltmasını durdurmak ve yerel konutları korumak olduğunu söyledi.

Nardella, “Bunu öylece durup izleyemezdik,” dedi. söz konusu.

Floransa’nın tarihi kent merkezinde şu anda 8 bin 500 evin bu şekilde kullanıldığı belirtiliyor.

Öte yandan sağcı koalisyon hükümeti de İtalya’daki kısa süreli tatil kiralama piyasasına kısıtlamalar getirecek bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Tasarının amacının, turizmde yerel konaklama kapasitesi sunan otel gibi işletmelere kısa dönemli kiralamaların orantısız hale gelmesini önlemek, kent merkezlerinin konut kalitesini korumak ve yerel halkın olumsuz etkilenmesini önlemek olduğu belirtiliyor. konut piyasasında fiyatlandırma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu