İş

İş Bankası Grubu’ndan deprem bölgesine 10 milyar TL’lik destek

İş Bankası Kümelenmesi, afetzedelere verilecek takviye kuvvetlere katkı sağlamak amacıyla bölgede yardımları organize eden Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’na (AFAD) toplam 1 milyar TL bağış yapma kararı aldı.

Banka, depremde ağır hasar gören Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ve tüm ilçelerinde gerçek kişiler, KOBİ’ler ve küçük ölçekli ticari işletmeler (çiftçi ve esnaf dahil) aleyhine bir takım adımlar atacak ve İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde. bildirildi.

Buna göre banka, belirtilen şubelerde sunulan genel bankacılık hizmetlerinden 31 Ağustos 2023 tarihine kadar herhangi bir ücret veya masraf almayacak, tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemelerini (ek hesap, kredi kartı borçları ve gayrinakdi kredi komisyonları dahil) ödeyecektir. Talep üzerine. 6 ay faizsiz olarak 31 Ağustos 2023 tarihine ertelendiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, afet bölgesindeki diğer 5 ilde gerçek kişiler, KOBİ’ler ve bu ölçekten küçük ticari işletmelere ilişkin bireysel ve ticari krediler, ek hesap ve kredi kartı borçları ile gayrinakdi kredi kurulları ertelendi. 1 ay faizsiz. .

Söz konusu şubeler için 1 ay süreyle sunulan genel bankacılık hizmetleri için herhangi bir ücret veya masraf alınmayacağı belirtilirken, en uygun analizin KOBİ’lerden büyük şirketler için ayrı ayrı değerlendirilerek üretileceği kaydedildi. olay ve uygulama bazında.

Borçlar Silindi

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada, depremde hayatını kaybeden müşterilerin anapara dahil tüm bireysel kredileri, ek hesapları ve kredi kartı borçlarının silineceği bilgisi verildi.

Bölgede depremden olumsuz etkilenen gerçek kişiler ile KOBİ’ler ve bu büyüklükten küçük ticari işletmeler için hazırlanan 10 milyar TL’lik kredi tabanı paketleri kapsamında kredilerin 6 ay geri ödemesiz kullandırılacağı yinelenecek. Bölgeye özel ve avantajlı faiz oranı ile depremin etkili olduğu illerde vade ve 36 aya varan vade imkanı. verilen bilgilerin ortasında.

Öte yandan banka, depremden etkilenen çocukların eğitimine katkı sağlanması kapsamında 2023-2024 ve 2024-2025 eğitim dönemleri için depremde anne ve/veya babasını kaybeden çocuklardan Darüşşafaka’da öğrenim görmeye hak kazananlar, öğrenim hayatları boyunca oluşan eğitim giderlerini karşılayacaktır.

Bağışlar taksitle ödeniyor

İş Bankası’nın tüm kredi kartları ile İş Bankası, AFAD, Türk Kızılayı, AKUT ve Dostlar Derneği’ne yapılacak bağışlar da 6 ay vade farksız taksitle ödenecek. Kredi kartı sahipleri İşCep, Maximum Taşınabilir, Maximum İşyeri ve İnternet Şubesi üzerinden taksit yapabilecekler.

Deprem bölgesine yapılan yardımlarla ilgili bilgi veren İş Bankası, barınma, ısınma, gıda, elektrik vb. ihtiyaçlar için yüzlerce araç temin etti. deprem bölgesindeki akrabalar.

Bankanın iştiraki Şişecam’ın da depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için konteyner yaşam alanı kurduğu belirtildi.

‘Zor günleri birlikte atlatacağız’

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “Maalesef bölgede yaraların sarılması uzun zaman alacak gibi görünüyor. Gerekeni yapmaya devam edeceğiz. Geçmişte olduğu gibi vücudumuzu taşın altına koyarak ülkemiz için “Umarım kısa sürede geride kalır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu