Ekonomi

Kayseri’de Hamsiye Yoğun İlgi

Kayseri’de balıkçı Ali Akçakaya, vatandaşların en çok hamsiye kemiksiz olması, hazırlanmasının kolay olması ve fiyatının ekonomik olması nedeniyle ilgi gösterdiğini söyledi.

Balıkçı Ali Akçakaya, kılçıksız, hazırlanması kolay ve fiyatının ekonomik olması nedeniyle vatandaşların küçük balıklara ilgi gösterdiğini, hamsinin fiyatının ise 50-60 TL aralığında olduğunu belirterek, “Bu dönemde balığın durumu çok iyi. Keyifli bir yıl. Balıkçılığımız yavaş. Küçük balıklara talep fazla.” Fiyatlar çok makul. Vatandaşın bunu talep etmesinin iki nedeni var. Birincisi ekonomik olması, ikincisi ise taze olmasıdır. Değerli olan iki neden bunlar. Bu küçük balıklar yüzey balıklarıdır. Kemikleri azdır ve pişirilmeleri kolaydır. Çabuk pişiyorlar. Bu yüzden tercih sorunu artıyor. Diğer balık grupları biraz daha işçilik gerektirir. Gerekli iş nedeniyle daha az talep görüyorlar. Hamsinin fiyatı son dönemde 50-60 TL civarında değişti. Hamsi ve istavrit ürünlerine yoğun talep var. Yoğunluk genellikle yoğun saatlerde olur. Gündüzleri biraz daha sakin. Balık avı çok yapılıyor ama mevsim koşulları normal olduğu için vatandaşlar biraz bilinçli. Havalar sıcak olduğu için ‘Balık güzel mi?’ Kötü bir şey mi?’ Korkarlar. Ancak bu endişeleri çözüyoruz. Balığı koruyan buzdur. Biz de onunla ilgileniyoruz. Balıkçılık sezonu açıldı. Şu anda oldukça hoş ve tüketilebilir bir durumdadır. Fiyatı da oldukça ekonomiktir. Rakamlar çok güzel. Bu nedenle vatandaşların talebi fazla. Diğer deniz ürünlerimizin fiyatları ise 150-200 TL civarındadır. Tabii biraz farklı çalışmalar da var. Bunların fiyatları da yüksektir. Balık büyüdükçe fiyatı da artıyor. Büyük balığın fiyatı yüksek, küçük balığın fiyatı ise küçük” dedi.

Vatandaşları balık konusunda uyaran Akçakaya, “Vatandaşlarımız balık tüketirken dikkatli olmalı. Taze ürün aldığından emin olmalı. Fiyat ve etikete odaklanmamalı. Ürünlere çok dikkat etmeli.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu