Ekonomi

“Kimya sektörü üçüncü çeyrekte 8,76 milyar dolar ihracat yaptı”

İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İdare Konseyi Lideri Adil Pelister, “Kimya sektörümüz üçüncü çeyrekte 2021 yılı üçüncü çeyreğine göre yaklaşık yüzde 40 büyüdü ve 8,76 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.” sözlerini kullandı.

İKMİB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Pelister, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye iktisadı 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme datalarına ait yazılı bir kıymetlendirme yaptı.

Pelister, şunları söyledi:

“Türkiye bu yıl ilk iki çeyrekte sırasıyla yüzde 7,5 ve yüzde 7,7 olarak güçlü bir büyüme göstermişti. Üçüncü çeyrekte ise yüzde 3,9 büyüdü. Sektörel büyümede üçüncü çeyrekte sanayide yıllık yüzde 0,3’lük bir artış söz konusu. Mal ve hizmet ihracatı üçüncü çeyrekte yüzde 12,6 arttı. Net ihracatın büyümeye katkısı ise 0,7 puan oldu.

“Kimya bölümümüz en çok ihracat gerçekleştiren kesim oldu”

Rusya- Ukrayna krizi başta olmak üzere global ekonomik ve politik gelişmeler, enflasyon baskıları, güç maliyetleri, kur ve parite dalgalanmaları üzere pek çok etken münasebetiyle üçüncü çeyrek ve dördündü çeyrekte büyümede gerileme bekleniyordu. Bilhassa AB ve ABD tarafındaki resesyon sinyalleri son çeyrekte daha besbelli hale gelmeye başladı. Bu durumun ihracatımıza yansımalarını birtakım hammadde ve yarı mamul verdiğimiz başka bölümlerde görmeye başladık.”

“Kimya kesimimiz ise en çok ihracat gerçekleştiren birinci kesim olarak yükseliş performansını sürdürdü.” yorumunu yapan Pelister sözlerini şöyle tamamladı:

“Kimya kesimimiz üçüncü çeyrekte 2021 yılı üçüncü çeyreğine nazaran yaklaşık yüzde 40 büyüdü ve 8,76 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu yılın ikinci çeyreğine nazaran ise ihracatta yüzde 5 azalma kelam konusu. Ülkemizin yıl sonu büyüme beklentisi ise milletlerarası kuruluşlar tarafından üst taraflı revize edildi ve yüzde 5’in üzerinde büyüme bekleniyor. Biz de ihracatta kimya bölümümüzün yılı yıllık bazda yüzde 30’a yakın büyüme ile kapatmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu