Haber

Körfez ülkelerinden Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıyı kınama

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıya Katar, Kuveyt, Yemen ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) tepki gösterdi.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Katar, nedeni ne olursa olsun şiddeti, terörü ve suç teşkil eden eylemleri reddederek kararlı duruşunu sürdürmektedir.”

Açıklamada, Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırı kınandı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan’ın yanında oldukları vurgulanırken, Kuveyt’in “şiddet ve teröre karşı unsurunu ve kararlılığını sürdüreceği” kaydedildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırının şiddetle kınandığı ifade edildi.

Açıklamada, Yemen’in Azerbaycan devleti ve halkıyla tam bir dayanışma içinde olduğu vurgulanarak, saldırıya karışanlardan hesap sorulması çağrısında bulunuldu.

KİK yaptığı açıklamada, KİK’in Azerbaycan ile dayanışma içinde olduğunu belirterek, diplomatik yapı ve tesislerin daha dikkatli korunması çağrısında bulundu.

Ne oldu?

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne dün silahlı baskın düzenlendi.

Kalaşnikof otomatik silahla ateş açan saldırgan, Büyükelçilik güvenlik amirini öldürdü, 2 güvenlik görevlisini yaraladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadı ve Tahran Büyükelçiliği’nin boşaltılacağını duyurdu.

germencikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu