Haber

Mardin’de yabancı plakalı cipe silahlı saldırı olayının davası devam ediyor

Mardin’de geçen yıl yabancı plakalı cipte 5 Irak uyruklunun öldürüldüğü silahlı saldırıyla ilgili 2’si tutuklu 4 sanığın davasına devam edildi.

Tutuklu sanıklar Abdullah K. ve Faris A., Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Tutuklu sanıklar Murat Y. ve İbrahim D’nin katılmadığı duruşmada, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve tarafların avukatları hazır bulundu.

Tanıkların dinlendiği duruşmada tutuklu sanıklar savunmalarını tekrarlayarak tahliye talebinde bulundu.

Hayatını kaybedenlerin yakınları, Türk adaletine güvendiklerini belirterek, sanıkların en üst düzeyde cezalandırılmasını talep etti.

Savcı mütalaasında sanıklar Faris A. ve Abdullah K.’nin tutukluluk halinin devam etmesi yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanıklar Abdullah K. ve Faris A. ile tutuksuz sanıklar Murat Y.’ye “kasten öldürme”, “ağır yağma” ve “satın alma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 11’er yıldan 18’er hapis cezası verildi. ateşli silah ve mermilerini taşımak veya bulundurmak”. Tutuksuz sanık İbrahim D. için “izinsiz olarak ateşli silah ve mermiyi ülkeye sokmak, üretmek, nakletmek ve satmak” suçundan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

19 Ocak’ta Mardin’in Artuklu-Nusaybin karayolunun Yeniköy mevkiinde Irak plakalı bir cip durduruldu, silahlı saldırı sırasında Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63), Abdullah Saleh Mustafa ( Araçta bulunan (69) olay yerinde hayatını kaybetti. Yaralı Chiman Shaheen Khalid (75) ve Ahmed Jalaladeen Ibrahim (45) kaldırıldıkları hastanede kurtarılamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu