Ekonomi

Nilüfer Belediyesi Çiftçilere Toprak, Bitki ve Su Analizi Eğitimi Düzenledi

Nilüfer Belediyesi, Çaylı İlçesi’ndeki çiftçilere yönelik ‘Toprak, bitki ve su analizi’ başlıklı eğitim düzenledi. Eğitimi Prof. Dr. Murat Ali Turan, analiz yaptırmanın çiftçinin cebinde kalacağını belirterek, “Mutlaka analiz yaptırın.” dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin tarımsal üretimi artırmak ve çiftçilerin girdi maliyetlerini azaltmak amacıyla yürüttüğü faaliyetlerden biri olan çiftçi eğitimleri devam ediyor.

Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün Çaylı İlçesi’nde düzenlediği eğitimle çiftçiler, gübrelemede toprak, bitki ve su analizlerinin önemi konusunda bilinçlendi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ali Turan, doğru tarım uygulamaları ve analizlerinin maliyetleri azaltacağını ve kaliteli üretim sağlayacağını belirtti. Nilüfer Belediyesi “Tarımsal Analiz Laboratuvarı”nda yapılan çalışmalarla ilgili çiftçilere bilgi veren Turan, analiz için nasıl numune alınacağını da anlattı.

Toprak analizine dayalı gübreleme programlarının uygulanmasının kaliteli ve bol üretim sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. .Gerekli miktarda gübre uygulanmasıyla ekonomik fayda da sağlayacaktır.Analiz yaptırmanın size maliyeti olmaz, aksine paranızın cebinizde kalmasını sağlar.Bilinçsiz tarım “Gelişmeden ilaç ve gübreleme masraflarını beraberinde getirir, “dedi.

Toprak, bitki ve su analizlerinin her yıl yapılmasının önemli olduğunu belirten Turan, elde edilen bilgiler çerçevesinde gübreleme yapılması halinde çiftçilerin maliyetlerinin düşeceğine dikkat çekti.

Prof. Dr.Murat Ali Turan, sulama suyunun kalite özelliklerini ve içerdiği elementleri bilmenin toprak verimliliği ve devamlılığı açısından değerli olduğunu kaydetti.

Turan, Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Tarımsal Analiz Laboratuvarı”nın çok değerli bir hizmet sunduğunu belirterek, çiftçileri analiz yaptırmaya davet etti. -BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu