Haber

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü! İsyana tam desteğini açıkladı

Rusya ‘in paralı asker grubu Wagner’in dün gece başlattığı isyan dünyada büyük yankı uyandırdı. Ülkenin bazı kentlerinde kargaşa yaşanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Kremlin’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takviye kuvvetlerini Rus yönetimine ilettiği belirtildi.

KAZAKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Wagner’in Rusya’nın Roskov kentini ele geçirmesiyle bölgede tansiyon yükseldi ve paralı askerler Moskova’ya gitmek için harekete geçti. Rus ordusu ile Wagner güçleri arasında sıcak çatışmalar yaşanırken, Putin suçluların cezalandırılacağını duyurdu. Bu gelişmeler dünya tarafından dikkatle takip edilirken; Rusya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığı ve kendilerine bilgi verdiği belirtildi. ülkedeki durum.

ÇEÇEN LİDERİ PUTİN’E TAKVİYE VERDİ

Rusya Federasyonu Çeçenya Cumhuriyeti lideri Ramazan Kadırov, Wagner Grubu’nu Rus yönetimine isyan etmeye kalkışmakla vatan hainliği ile suçladı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e destek verdi. Kadırov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada olayları “(Rusya) sırtından bıçaklanma” ve “gerçek bir askeri isyan” olarak nitelendirdi.

Halkın seçtiği bir başkomutanları olduğunu belirten Kadırov, “Putin, millete hitabında olayları ‘silahlı isyan’ olarak değerlendirdi. Putin’in her sözünü sonuna kadar destekliyorum. Yaşananlar bir meydan okumadır. devlete, bu meydan okumaya karşı herkes ulusal liderin (Putin) etrafındadır” diyen “Rusya ve devletin birliğini korumak için her şeyi yapacağız. İsyan bastırılmalıdır. Sert tedbirler gerektiriyorsa biz hazırız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu