Ekonomi

Trakya Birlik yerli hibrit ayçiçeği tohumu çalışmalarına destek veriyor

Trakya Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, yerli hibrit ayçiçeği tohumu çalışmalarına destek verdiklerini belirtti.

Kırbiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde başlatılan tohum geliştirme projesinin başarıyla ilerlediğini söyledi.

Geliştirilen yerli çeşitlerin deneme dikimlerinin farklı bölgelerde yapıldığını belirten Kırbiç, “Geçen sezon yapılan dikimlerde başarılı sonuçlar alındı. Yerli ve milli olması bizim için çok önemli. Önemini gördük. Pandemi döneminde tarımın, gıdası olsa bile veren ülkeler olmadığını, bu durumun tohumlarda gerçekleşmesi halinde, “Ekemezsiniz ve zor bir durum ortaya çıkar.” dedi.

Kırbiç, ayçiçeğinin stratejik bir ürün olduğunu ve yerli tohum üretiminin bu açıdan değerli olduğunu anlattı.

Tohum geliştirmenin zor ve zaman alan bir süreç olduğunu belirten Kırbiç, şöyle konuştu:

“Tohum gelişimi süreklilik gerektiren bir süreçtir. Mevcut çeşitler zamanla hastalıklara karşı bağışıklıklarını kaybederek yenilgiye uğrar. Gelecek çeşitlerle bunların yenilenmesi gerekiyor. Trakya’da geliştirilen çeşidin kuraklığa ve hastalıklara karşı dayanıklı olduğu gözlemlendi. Denemeler devam edecek. İnşallah yeni dönemde daha yağışlı bir dönem olur” Böylece yeni tohum ön plana çıkıyor. İyi bir tohum, sağlıklı bir bitki ve yeterli verim, sonuçta iyi bir kazanç anlamına gelir. İnşallah yerli ve milli çeşitlerle ayçiçeğinde daha yüksek yağ oranı ve verim elde edeceğiz” dedi.

Kırbiç, birlik olarak kendi şirketlerinde de tohum ıslahı çalışmaları yürüttüklerini, yeni yerli çeşitleri üreticilerle buluşturacaklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu