Haber

Bakan Uraloğlu, Van’daki güneş enerjisi santralinin açılışını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sağlıklı bir gelecek için aralıksız çalıştıklarını belirterek, “Ulaştırmanın çehresini değiştiren yatırımlarla geleceğimize yaşanabilir ve temiz bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda peyzaj, çevre temizliği, ağaçlandırma ve yeşillendirmeyi koruyan birçok projeye imza atıyoruz.” söz konusu.

Bakan Uraloğlu, Karayolları 11’inci Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen uyum toplantısına katıldı. Daha sonra Edremit ilçesinde 784 bin metrekare alan üzerine kurulan 55,6 megavat kapasiteli güneş enerjisi sistemleri santralinin açılış törenine katılan Uraloğlu, doğu-batı ayrımı yapmadan ulaşım ve haberleşme alanında birçok yatırım yaptıklarını söyledi.

Uraloğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Sınırı, Filyos Limanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi dev ulaşım projelerini başarıyla tamamladıklarını hatırlattı. “Yarım asırlık hayalimiz olan hızlı tren işletmeciliğini ülkemizle tanıştırdık. Demiryollarına 21 yılda yaklaşık 880 milyar liralık yatırım yaptık. Türkiye’de çok yol kat ettik. Ülkemizin her noktasını yatırım planlarımıza dahil ediyoruz. Tabii ki bu özeni Van ilimiz için de gösteriyoruz.” söz konusu.

“Bölünmüş yollarla Van’ı Bitlis’e bağladık”

Van’ın ulaşım ve haberleşme altyapı yatırımları için 37 milyar 660 milyon lirayı aşkın harcama yaptıklarına işaret eden Uraloğlu, şunları kaydetti:

“2003 yılında 36 kilometre olan bölünmüş yolu 583 kilometreye çıkardık. 2003 yılına kadar ilimizde bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol yoktu ama 320 kilometre yol bitümlü sıcak karışım standartlarında yaptık. Van’ı Bitlis’e bölünmüş yollarla bağladık. Daha dün Yüksekova Yeniköprü- Yüksekova Karayolu üzerindeki 3 bin 150 metre uzunluğundaki Güzeldere Tüneli’nde 3965 İstanbul’u Van-Hakkari Devlet Karayoluna bağlayan metrelik T-1 Tüneli, Van-Hakkari karayolu üzerinde ’32 viraj’ olarak bilinen Güzeldere Geçidi’nde ışık görme törenleri gerçekleştirdik.Van Edremit-Gevaş-Bitlis Yolu, Erciş-Muradiye Çaldıran Yolu, Van-Özalp-Saray-Kapıköy Yolu’nu bölünmüş yol standartlarında tamamladık.Karabet Kar Tüneli, 1400 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde, 2 bin 306 250 metrelik Kuşkıran Tüneli ile 250 metrelik Çatak Çığ Tüneli’ni trafiğe açtık.”

Uraloğlu, Van sınırları içinde 131 kilometrelik demiryolu ağı olduğunu belirterek, 50 vagon taşıma kapasiteli Sultan Alparslan ve İdris-i Bitlisi vapurlarını hizmete aldıklarını sözlerine ekledi.

Tatvan ve Van liman bölgelerini süpürdüklerini kaydeden Uraloğlu, “131 kilometrelik mevcut konvansiyonel hattı yeniledik ve komple elden geçirdik. Van Ferit Melen Havalimanı’nda 2003’te 144 bin olan yolcu trafiğimiz 1 milyon 311 bine ulaştı. 2022 yılında Edremit Küçük Tekne Barınağı inşaatını tamamladık” diye konuştu. Gevaş Sığınağını ve Gevaş Akdamar İskelesini onardık. İlimizde devam eden 10 adet yol projemiz ve 2 adet denizyolu projemiz bulunmaktadır. Türkiye için her zaman hizmet vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Ekonomik, atmosfere ve çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin hızla arttığını anlatan Uraloğlu, bu bilinçle ilk olarak 2017 yılında İzmir’de güneş enerjisi santralini devreye aldıklarını hatırlattı.

“Projemizde kamu bütçesi kullanmadık”

Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki ikinci güneş enerjisi santrali projesini de tamamlayarak hizmete açtıklarını ifade eden Uraloğlu, şunları kaydetti:

“100 bin metrekare alan üzerine kurulu olan santralimiz 5 adet trafo, 45 adet inverter ve 10.400 adet panelden oluşmaktadır. Ayrıca 5.600 kilovat güce sahiptir. İşletme döneminde en az yüzde 70, sözleşme süresi sonunda ise en az yüzde 70 verimle çalışacak. Santralimiz Türkiye’de Güç Performansı Sözleşme modeli ile uygulanan ilk güneş enerjisi santralidir. Sonrasında elde edilecek güç ve maliyet tasarrufu ile uygulama projesinde tüm maliyetlerin sözleşme süresi içinde karşılanması garanti altına alınmıştır.Böylece sözleşme süresi boyunca hem üretim hem de işletme tüketimi için gelişigüzel ücret alınmaktadır.Ödeme yapılmayacaktır.Projemizde herhangi bir kamu bütçesi kullanılmamıştır.Karayolları 11. Bölge Müdürlüğümüzün 14 yıllık işletme döneminde cari elektrik fiyatı üzerinden elektrik harcamalarına yüzde 13 oranında indirim uygulanacaktır.Elektrik ihtiyacı buradan rastgele bir maliyetle karşılanmayacaktır.”

“Temiz bir dünya bırakmayı hedefliyoruz”

Sürdürülebilir ve sağlıklı bir gelecek için durmaksızın çalıştıklarını belirten Uraloğlu, şöyle devam etti:

“Ulaştırmanın çehresini değiştiren yatırımlarla geleceğimize yaşanabilir ve temiz bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda peyzajı, çevre temizliğini, ağaçlandırmayı ve yeşilliği koruyan birçok projeye imza atıyoruz. En uygun önlem olarak ekolojik köprüler kuruyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yaban hayvanlarının otoyoldan etkilenmeden yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla Uskumruköy’de ekolojik köprüyü hayata geçirdik. Gülek Boğazı ile Akdeniz’i birbirine bağlayan Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü. Yaban hayatı geçişi öncelikli deniz.Tarsus-Pozantı Karayolunun 30. kilometresinde orman ekosistemi köprüsü olarak inşa ettik.Menemen-Aliağa-Çandarlı Projesi’nin temas ettiği tarihi Larisa kentinin tarihi ve kültürel dokusuna zarar vermemek için tünel yapılarak bölge geçildi.Akıllanırken çevre dostu ulaşım sistemlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Araç trafiği, demiryolu trafiği, havaalanları ve sanayi gibi kaynaklardan kaynaklanan gürültü yükünü gösteren gürültü haritalama çalışmalarımız ve oluşturduğumuz gürültü eylem planlaması ile söz konusu alanları ayrıştırarak uygun önlemleri alıyoruz.”

Uraloğlu, insan ve çevre dostu Ar-Ge çalışmaları kapsamında çevre dostu buz çözücü ve önleyici sıvılar üzerinde çalıştıklarını belirtti. dilerim.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Vali Ozan Balcı, kentte güzel işlerin yapıldığını belirterek, “Türkiye her alanda büyürken Van’ımız da buna ayak uyduruyor. Ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için çok güzel şeyler yapılıyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletvekillerimiz, bürokrasi, iş dünyası ve STK’larımızla birlikte çalışıyoruz.” söz konusu.

Konuşmaların ardından Uraloğlu ve beraberindekiler açılışını yaptıkları tesisi gezdi.

AK Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Kayhan Türkmenoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, AK Parti İl Başkanı Emre Güray, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Sağlam, Karayolları 11. Bölge Müdürü Hasan Ali Arslan ve amirleri . katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu