Haber

Çankaya Belediyesi Kurucu Başkanı Erdoğan Yavuzlar son yolculuğuna uğurlandı

Çankaya Belediyesi Kurucu Başkanı Erdoğan Yavuzlar, son yolculuğuna belediye binasında düzenlenen törenle uğurlandı. Törene ev sahipliği yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra ailesi de katıldı.

Yavuzlar’ın kızı Ebru Yavuzlar: Hoşgörü ve hoşgörüyü babamdan öğrendik.

Taşdelen: Aydın demokratik, hoşgörülü ve insan odaklıydı. Çankaya’ya büyük hizmetler yaptı.

Çankaya Belediyesi’nin kurucu ilk belediye başkanı Erdoğan Yavuzlar, Çankaya’dan son yolculuğuna karanfillerle uğurlandı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde belediye binasında düzenlenen törende, Erdoğan Yavuzlar’ın eşi Emel Yavuzlar, kızı Ebru Yavuzlar ve ailesi, Çankaya Belediyesi çalışanları yanından ayrılmadı.

O ACILARI YAŞAYAN BİR İNSANDI

Törende konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Erdoğan Yavuzlar’ın hayata hoşgörü penceresinden bakan, aydın ve demokrat bir insan olduğunu söyledi. Erdoğan Yavuzlar’ın belediye başkanlığı döneminde insan odaklı yaklaşımlar ve projelerle hizmet verdiğini belirten Taşdelen, “O dönemde belediye başkanı olmak kolay değildi. Çankaya’nın imar sorunu olduğu için kentleşme sorunu vardı. Çankaya’da kurduğu teşkilat yapısıyla Çankaya’ya büyük hizmetler verdi. Çok genç yaşta Kütahya Belediye Başkanı oldu. 12 Eylül Askeri Darbesi sonucunda demokrasinin görevi sona ermiştir. Demokrasiye müdahale edildiği dönemde o acıları yaşamış bir insandı” dedi.

ÇANKAYAYA UYGUN BİR SAHNE TESLİM TÖRENİ OLDU

Eski Çankaya Belediye Başkanı merhum Doğan Taşdelen’in 1989 yılında Yavuzlar’dan görevi devraldığı töreni hatırlatan Alper Taşdelen, “Rahmetli babam Yavuzlar Bey ‘Ben size soracağım’ diyerek görevi devraldı. fikirler için her zaman sana danışacağım’. Çankaya’ya yakışır bir devir teslim töreniydi ve bir ortaokul öğrencisi olarak o günü hiç unutmam. Yavuzlar bilgi birikimi, tecrübesi ve donanımı ile birçok alanda hizmet vermeye devam etmiştir. Yavuzlar Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun. Bu vesileyle Allah’a yürüyen ve halen hayatta olan tüm belediye başkanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Yavuzlar Bey’e de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

HOŞGÖRÜ VE HOŞGÖRÜYÜ ONDAN ÖĞRENDİK

Başkan Taşdelen’in ardından söz alan Erdoğan Yavuzlar’ın kızı Ebru Yavuzlar da, “Babam çok kıymetliydi. Bize hoşgörülü ve hoşgörülü olmayı öğretti. Her konuda hoşgörülü olmamızı söylerdi. Hepimizin başı sağolsun, çok teşekkürler. Tanrı hepinizi korusun”

Törenin ardından ailesi, Yavuzlar’ın tabutunun üzerine kırmızı karanfiller bıraktı. Yavuzlar’ın cenazesi, Çankaya Belediyesi polisleri tarafından toprağa verilmek üzere mezarlığa götürüldü.

Erdoğan Yavuzlar kimdir?

1943 yılında Kütahya’da doğan Erdoğan Yavuzlar, ilk, orta ve lise eğitimini Kütahya’da tamamladı. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu.

1965 yılında Adalet Partisi Gençlik Kolları Teşkilatı Genel Başkan Yardımcısı oldu.

1968 yılında fakülteden mezun olduktan sonra Kütahya’ya dönerek mali müşavir olarak çalıştı.

Askerlik hizmetini 1970-72 ortalarında yedek işçi olarak tamamladı.

1974-1977 ortalarında Kütahya Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak Ticaret Hukuku ve Türk Kültürü dersleri verdi.

12 Aralık 1977 seçimlerinde Adalet Partisi Kütahya Belediye Başkan Adayı oldu ve açık farkla kazandı. 12 Eylül Askeri Darbesi’nde görevinden ayrıldı.

1981-82 yılları arasında klasik Türk El Sanatlarından biri olan çinicilik ile uğraştı ve bu sanatı yurt içi ve yurt dışında stantlarda devlet adına tanıttı.

1984-1989 ortalarında Anavatan Partisi’nden Çankaya’nın ilk belediye başkanı seçildi. Çankaya Belediyesi’ni kurdu.

1989 belediye seçimlerinde yeniden aday olmadı.

1977-1991 yılları arasında Avrupa Kurulu Çevre ve Finans Komitelerinde 11 yıl görev yaptı.

1990-1992 yılları arasında Sümerbank Holding yönetim kurulu üyeliği yaptı.

1994-1996 Anavatan Partisi Çankaya İlçe Başkanlığı yaptı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu