Haber

Denizde 2 bin yıllık kargo batığı bulundu

Yaklaşık 2000 yıl önce batan bir kargo gemisinin enkazı İtalya’nın başkenti Roma açıklarında bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan İtalya’nın Carabinieri polisi, batığın Roma’ya yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Civitavecchia limanı açıklarında ve yaklaşık 160 metre derinlikte bulunduğunu duyurdu.

Reuters’in haberine göre 20 metreden uzun olduğu tahmin edilen ve fiyatı MÖ 1. ve 2. yüzyıllara ait olduğu belirtilen kargo gemisinin Roma dönemine ait olduğu düşünülüyor. Geminin Roma döneminde kullanılan bir tür küp olan ‘amphora’ taşıdığını belirten polis, gemideki amphoraların birçoğunun sağlam olduğunu belirtti.

‘ESKİ TİCARET YOLLARINA DAYANIKLI’

İtalyan polisinden yapılan açıklamada, “Bu olağanüstü buluntu, kıyıya ulaşmaya çalışırken denizde tehlikelerle karşılaşan bir Roma gemisinin batığı için önemli bir örnek. Aynı zamanda eski deniz ticaret yollarına da tanıklık ediyor.”

Enkazın yerinin uzaktan yönetilen robot sayesinde belirlendiği ve kaydedildiği açıklandı. Enkazın mı yoksa içerideki yükün çıkarılması için rastgele bir çalışma mı yapılacağı netlik kazanmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu