Haber

doğu Rusya sular altında

Rusya’nın doğusunda sel ve bir barajın çökmesinin ardından birçok yerde vatandaşlar evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Primorski Krai’deki Spassk-Dalni şehrinin Belediye Başkanı Oleg Mitrofanov Cumartesi günü Telegram’da “Su seviyesi yükselmeye devam ediyor ve durum ciddiliğini koruyor” dedi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde sokakların sular altında kaldığı ve kurtarma ekiplerinin lastik botlarla vatandaşları kurtarmaya çalıştığı görülüyor.

Yetkililer, Cumartesi sabahına kadar 133 milimetre yağış ölçüldüğünü açıkladı ki bu rakam, ayın tamamında görülen yağışlardan daha fazla. Sel baskınlarını önlemek için yapılan baraj şiddetli yağışlar sonucu çöktü. Rasdolnaya nehrinde su seviyesi 300 metreyi, Rakova nehrinde ise 400 metreyi aştı.

Son dönemde Japonya’da etkili olan “Khanun” tayfundan bölge de etkilendi. Primorski Krai’de dokuz yerde inançsızlık ilan edildi. İnançlı bölgelere kaç kişinin yeniden yerleştirilmesi gerektiği belirsizliğini korurken, olası ölü ve yaralı sayısı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

dpa/AI, HT

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu