Teknoloji

Elon Musk’ı Dünyanın En Zengin Adamı Yapan Garip Çeyrek Yüzyıl Saplantısı

Dünyanın en değerli otomobil şirketi, dünyanın ilk özel uzay gemisi ve dünyanın en tartışmalı sosyal medya platformu artık birey için bire bir. 2022’de Twitter’ı 46 milyar dolara satın alan Elon Musk, “İfade özgürlüğü”Her yerde olduğumuz bir dönemden sonra her tuşa basarak şirketi yönetmeye başladı.

Aldığı ani ve açıklaması zor kararlar aslında Musk’ı daha önce tanıyanlar için çok da şaşırtıcı olmadı. 2018 yılında Tayland’da bir mağarada mahsur kalan çocukları kurtarmak için dalgıçlara SpaceX’in ürettiği oksijen tüpünü vermeyi teklif eden Musk, mantıklı bir nedenle dalgıç için “pedofili” diyecek kadar ileri gidince; Görünüşe göre o hiç de sıradan bir milyarder değildi. Tıpkı servetindeki dolar sayısı gibi, bu tür davranış ve tutumların sayısı da zamanla arttı. Ama onun X harfi takıntısıhiç değişmedi.

Başlamadan önce Elon Musk’ın hikayesini -kurduğu tüm şirketler üzerinden- izleyebilirsiniz:

Yıl 1999, tarihteki ilk dijital bankacılık sistemlerinden biri olan “x.com” kurulur:

California, Palo Alto’da yaşayan iki yeni erkek ve kız kardeş girişimci; Elon ve Kimbal Musk Henüz 30’larında bile değiller. Ancak dijital şehir rehberi sistemi olan Zip2 yazılımını dönemin teknoloji devi Compaq’a 307 milyon dolara satıyorlar. Bu satışla Musk’ın cebinde kemiksiz 22 milyon dolar var ki bu, 1999’daysanız -bugüne kıyasla çok büyük bir servet.

28 yaşında Silikon Vadisi milyoneri olan Musk, bu günlükte başarılarınızı anlatıyor; nadide spor arabalara biner, modelleri koluna takardı. Genç şöhret ve zenginliğin tadını çıkardıktan 1 yıl sonra1999’da her zaman aklında olan sorunun bir analizini yaptı:

“Bankaları internete bağlasak nasıl olur?”

Aslında bu daha önce de yapılıyordu ama internet altyapılarının kısıtlı olması ve potansiyelinin daha önce fark edilememiş olması nedeniyle Musk devreye girene kadar dijital bankacılık çok sınırlı alanlarda kullanılıyordu. Musk aslında “parayı dijitalleştirmek” istedive bu amaçla X.com alan adını alarak şirketi kurdu.

Yıl 2000, X.com dünyanın ilk yaygın ödeme sistemi oldu ve Musk şirketi sattı: Bugün o şirketin adını PayPal olarak biliyoruz…

Elon Musk ve ortağı Peter Thiel

Hızlı bir yükselişle X.com, insanların herhangi bir fiziki para kullanmadan online olarak ödeme yapabilecekleri bir altyapı oluşturdu. Bugün duyunca çok yeni gibi gelmeyebilir ama o zamanlar bu firma at arabasına motor takmak üzereydi. Musk, bir süre daha Comnify ile birleşen X.com’u yönetmeye devam etti. Daha sonra şirketin adı paypalolarak değiştirildi.

E-posta ve kızılötesi iletişim ile para gönderme ve alma hizmetine dönüşen PayPal, e-ticaret şirketi eBay tarafından 2002 yılında tam 1,5 milyar dolara satın alındı. Şu an 30’lu yaşlarının başında olan Musk, bu satıştan sadece elindeki %11.5 hisse karşılığında yararlanıyor. 175 milyon dolar parakazanmak.

Yıl 2002 Musk, X harfine olan aşkını kalbine gömdü ve onu uzayda yaşatmak için SpaceX adında yeni bir şirket kurdu:

Kazandığı parayla küçük bir otomobil şirketi olan Tesla’yı satın alan Musk, kalan parayla SpaceX şirketini kurdu. Dönemin en yıldız astronomlarını ve uzay mühendislerini bu şirkette topladı. Amacı, Dünya yörüngesine roket göndermenin maliyetlerini azaltmak ve devletleri müşterisi yapmaktı. SpaceX bunu 2010’ların başından beri yeniden kullanılabilir roketlerle yapıyor. maliyeti 10’da 1’e düşürdü, gerçekten de devletlerin müşterisi oldu.

Yıl 2015, tüm zamanların en çok tanınan elektrikli SUV modellerinden biri olan Tesla Model X:

Musk’ın marka yaratma konusundaki sıra dışı yaklaşımının ilk örneği her zaman Tesla’da görülmüştür. Tesla’nın ilk arabası, aynı zamanda ilk elektrikli süper spor otomobil olan Roadster’ı sırasıyla Musk izledi. SEXY kelimesini oluşturan harfler yeni modeller vermeye başladı. O dönemde E harfi başka bir şirketle ilgili olduğu için 3 adını verdi. Ancak X yine Musk’ın vizyonunun bir modülü haline geldi. Model X, spor özelliklere sahip hibrit bir SUV olarak lanse edildi.

Yıl 2017. Yıllar önce sattığı “X.com” alan adını “Şu an için çok büyük bir planım yok ama benim için manevi değeri büyük” açıklamasıyla satın alan Musk, bunun için yaklaşık 6 milyon dolar ödedi:

X.com’un mali maliyeti hakkında ne PayPal ne de Musk bir açıklama yapmadı ancak alan adı fiyatlama sitelerinin bilgilerine göre bu alan adı o dönemde yaklaşık 6 milyon dolara eşdeğerdi. Tabi bu fiyat devenin zenginliğine nispetle üzerindeki pirelerle alakalıdır. Sonunda manevi bir değeri olduğunu söyledi. Site sadece uzun süredir. x harfinden başka bir şey göstermedi O büyük planın detaylarını sonradan öğrendik:

Yıl 2020. Hoş geldin Ebubekir Sıd…. amaaaan X Æ A-11 bebeğim…

Müzisyen Grimes ile evli olan Musk, ilgilenen ilk çocuğuna X Æ A-11 gibi garip bir sim vermeyi tercih etti. Bunun ne anlama geldiğini hiçbir zaman net ve ciddi bir şekilde açıklamadı. Ancak bu, adını söylemenin zorluğundan dolayı olacaktır, böylece çocuğunuz kısaca Xarıyor.

Yıl 2022. Bir başka boktan şaka, ama anlamlı çıktı, Twitter’ı 46 milyar dolara satın aldı:

Kurduğu şirket X Corp üzerinden Twitter’a 46 milyar dolar ödeyen Elon Musk, şimdi de sosyal medya devinin sahibi oldu. Bir dönem şirketi o kadar kötü kabul edilen kararlarla yönetti ki Twitter, bir an önce insanların kaçmak istediği bir yer haline getirdi. Tweet izlenme sınırını getirdiği hafta rakibi Meta (Facebook), Instagram İş Parçacığıhazır.

Twitter artık milyonlarca insanın dijital kabilelere göç etmek için alternatif coğrafyalar aradığı bir platform. Konular da dahil olmak üzere Twitter kadar çok özellik sunan bir uygulama gerçekten yok. Musk ayrıca Twitter kullanıyor. “her şeyin uygulaması”Bunu yapmak için aceleci kararlar almaya devam ediyor.

Temmuz 2023’ün prestijiyle uzun süredir aktif olmayan X.com adresini Twitter.com’a yönlendiren Musk, dönüşüm için ilk adımları atmaya başladı. Twitter’ın resmi Twitter profili X olarak yeniden adlandırıldı ve tüm şirket varlıklarının yavaş yavaş X’e dönüştüğü, gerçeklikten kopuk, yeniden markalaşma çağına girdik.

Her şey Twitter’ın X adını almasıyla bitmiyor, Elon Musk’ın tüm şirketleri “X Corp” adı altında birleşmek üzere:

X Corp adı altında bir şemsiye şirket kuran Elon Musk, Twitter’ı bu şirket altında konumlandırdı. X Corp’u yönetirken, Tesla, SpaceX, Boring Şirketi, Neuralink,yeni yapay zeka şirketi xAI ; anlık X Corp.içine geçebilir.

Meğer Elon Musk sadece benim Twitter’ı kurmamın peşinde değil, aynı zamanda uzay taşımacılığından Mars’ı yaşanabilir hale getirmeye, elektrikli ulaşımdan tünel açma sistemlerine, beyin çipleri ve insansı robotlardan yapay zekaya kadar. HER ŞEYİ YAPAN BİR FİRMArüya görür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu