Ekonomi

Emekli maaşı asgari ücrete eşit olacak mı?

SSK Bağkur emekli maaşı artışı yüzde 49,25’e çıkarılarak memur ve emekli memur maaşlarıyla eşitlendi. En düşük emekli maaşı 10 bin liraydı. Ancak emeklilerin ek zamları hesaplarına yatırılmadan yeni bir artış iddiası ortaya atıldı. Seçimlerden kısa süre önce, özellikle 10 Mart’tan sonra emekli maaşlarında doğrusal bir artış olacağı perde arkasında konuşuluyor.

“Mart’ta belki zam olur”

Rakamın 4 bin lira civarında olabileceği söyleniyor. 4 bin liralık bu artışın 700 milyar liralık özel seçim bütçesinden karşılanacağı lobilere yansıyan argümanlar arasında yer alıyor. Gazeteci Fatih Portakal, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Mart ayında zam olabilir. Bir kez daha tekrarlayayım. Ama tabii o zaman asgari ücret, memur maaşı, memur emekliliği ne olacak? Belki bir düzeltme olur. Bu, sandıklarla ilgili bir olaydır” dedi.

“Emekli maaşlarının 17 bin liraya çıkarılması konuşuluyor”

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi. Görmek. Prof. Dr. Sefer Şener, erken emekliliğe yönelik iki çalışma yapılacağını, üçüncü adımın ise emeklilere ek zam konusu olacağını belirtti. “Önümüzdeki dönemde emekli maaşlarının asgari ücret düzeyine yani 17 bin liraya çıkarılması ya da en az 14-15 bin lira taban maaşa yükseltilmesi konuşuluyor” diyen Prof. Dr. Sefer Şener, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu yılı ’emekliler yılı’ ilan etti. Doğal olarak bu tür beklentiler oluşuyor. Bu hükümetin üzerinde çalıştığı şeylerden sadece biri. Bu yıl hem Bağ-Kur üyelerine yönelik ikramiye günleri düzenlemesini hem de ev hanımlarına 1/3 oranında prim desteği sağlanmasını göreceğiz. Öte yandan asgari emekli maaşının taban fiyata yakınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Büyük olasılıkla bunların tümü Aralık ayına kadar faaliyete geçecek. Bu konu tamamen masada, tamamen bütçe imkanlarıyla alakalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu