Haber

İHD Diyarbakır: Türkiye’de nefes alınamayan bir atmosfer oluştu

DİYARBAKIR – Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2 Nisan’da Kürtçe konuşan 3 kişilik Kürt işçi grubunun ırkçı saldırısının ardından Bursa’nın İnegöl ilçesinde oynanan Bursaspor-İnegölspor maçı öncesi Bursaspor taraftarları 21 plakalı araca saldırdı. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’de yaygın olan ırkçı ve ayrımcı söylem ve uygulamaların hedefi olan Kürtler için dayanılmaz bir ortam yaratıldığı” belirtildi.

‘KÜRTLER İÇİN AMAÇ OLMAK SIRADA BİR OLAY GİBİDİR’

Siyasi parti çalışanlarından emekçilerine, gazetecilerinden hak savunucularına kadar Kürtler için sıradan bir olay haline geldiği belirtilen açıklamada, “Katı bir inkar söylemine ve politikalarına itiraz eden Kürtlerin varlığı ve politikaları, “Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğu saldırılara karşı sessiz kalmaları ve ırkçı söylemlerin üretilmesi ve yayılmasındaki paylarıyla da yüzleşmeli. Irkçı ve ayrımcı saldırıların can alıcı bir noktada olduğu düşünüldüğünde, bu durumda siyasi politikaların karar vericilerinin sorumluluğu tartışılmaz.”

İHD Diyarbakır, kimliklerin kabulünü ve onlarla barışık bir siyaseti önemseyen tüm kesimleri ırkçılığı temelden reddeden bir anlayışın yaygınlaşması için çaba göstermeye davet etti.

DİYARBAKIR BAR: KÜRT PERSONELİNE YÖNELİK SALDIRIYI KINIYORUZ

Diyarbakır Barosu’ndan dün Bodrum’da çalışan 3 Kürt inşaat işçisine Kürtçe konuştukları için yapılan saldırıyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Kürt kimliği ve Kürt kimliği nedeniyle nefret söylemine ve saldırılara sıklıkla maruz kalındığı görülüyor. Kürt dili: Şiddet ve kutuplaştırıcı dil nefrettir: “Kürt kimliğine ve Kürt diline yönelik her türlü ırkçı ve ayrımcı saldırının önünü açan, toplumsal barışı zedeleyen, çatışmayı körükleyen uygulama ve politikaları reddediyoruz.” .

Açıklamada, faillerin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı belirtilirken, faillerin cezalandırılması istendi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu